Překladač Google

S tímto programem se domluvíte kdekoliv. Překládá psaný text, mluvenou řeč, vyfocené nápisy a to mezi 80 různými jazyky. Funguje (částečně) i offline.


Velmi dobře fungující překladač textu a řeči přímo od Googlu. Je k dispozici zcela zdarma. Jeho základní funkcí je překlad textu – co napíšete, to Vám přeloží. Přeložené fráze může rovnou nahlas přečíst. Dále umí přeložit vyfocené snímky – hodí se na překlad různých nápisů či jídelního lístku.

Plně funguje, jen když je připojen k internetu.  V nové verzi ale umožňuje stáhnout slovníky do mobilu a může tak fungovat i offline (alespoň částečně).

Google Translate
Google Translate
Vývojář:
Cena: Zdarma

Základní obrazovka vypadá nějak takto:popis základních funkcí překladač

 

V horní liště volíte, ze kterého do kterého jazyka se má překládat.

Překlad psaného textu

Tato základní funkce, funguje (po stažení slovníku) i offline. V horním okně píšete text, který se Vám rovnou překládá. Po dopsání se objeví modrý blok s přeloženým textem.

Pokud otočíte telefon do vodorovné polohy, modrý blok se zvětší a zobrazí přes celou obrazovku. To slouží k tomu, abyste přeložený text snadno někomu ukázali.detail přeloženého textu

Ikona mikrofonu v modrém rámečku přeložený text nahlas přečte.

Hvězdička uloží text mezi oblíbené fráze – seznam oblíbených frází je poté dostupný z menu.

V modrém rámečku je také ikona menu (tři tečky). V něm je důležitá hlavně funkce Sdílet, pomocí které můžete přeložený text poslat třeba do emailu či SMS.

Překlad vyfoceného obrázku

Tuto funkci spustíte ikonou fotoaparátu (pod oknem pro zadávání textu). Otevře se okno, pomocí kterého můžete vyfotit text (ceduli, nápis), který chcete nechat přeložit. Jako spoušť foťáku slouží poklepání na displej. Máte také možnost vybrat již vyfocený snímek z galerie.

Program se chvíli snaží rozpoznat textové části obrázku. Po rozpoznání můžete prstem označovat části textu, které chcete přeložit. Překlad se rovno zobrazuje nahoře. Kliknutím na modrou šipku u překladu se zavře výběr textu a text i jeho překlad se otevře ve stejném zobrazení, jako byste ho napsali na klávesnici.

označení textu v obrázku pro překlad

 

Překlad mluveného textu a konverzace

Funkci spustíte ikonou mikrofonu. Objeví se okno rozdělené na dvě poloviny, které podporuje přímou konverzaci. Nejprve mluví ten vlevo (česky), když domluví, program jeho slova přeloží do druhého jazyka a řekne je. Pak se automaticky přepne do druhého jazyka (angličtiny) a poslouchá text v tomto jazyku.okno pro přímou konverzaci

 

Překlad znaků a rukou psaného textu

Poslední základní funkce, spouští se ikonou čáry. V okně, které se objeví, můžete volně psát. Využití vidím např. pro cestu do Číny, pro překlad různých znaků. Běžný text je lepší zadávat na klávesnici.

Menu

V menu programu najdeme

  • Slovníček frází – rychlý přístup k frázím, které jsme si hvězdičkou uložili
  • Překlad SMS – vyberte ze svých SMS, program je přeloží
  • Nastavení – zde se dá nastavit několik drobností a hlavně je zde funkce Správa offline jazyků

Správa offline jazyků – slovníky

V tomto nastavení je možné stáhnout jednotlivé slovníky pro pozdější offline použití (překlad bez připojení k internetu). Slovníky mají několik set mega, tak stahujte pouze na wifi.

Překlady  pracují vždy přes angličtinu. Stáhnete-li si češtinu, stahujete si tedy česko-anglický slovník. Chcetel-li překládat z češtiny do němčiny, musíte si stáhnout dva slovníky (češtinu a němčinu).

 

Share This