Schránka – kopírování a vkládání textů

V systému Android můžete využívat schránku na kopírování a vkládání textů, podobně jako na velkém počítači.

Klasická schránka  funguje i na Androidu.  Můžete si označit část textu, tu zkopírovat do schránky a obsah schránky vložit v jiné aplikaci na jiné místo. Není to tak pohodlné a rychlé, jako Ctrl C / Ctrl V na velkém počítači, ale jde to.

Schránku využívám, když potřebuji např. z webu zkopírovat nějaké informace do SMS, nebo mi v mailu někdo pošle telefonní číslo, které chci vytočit… spíše tedy na kratší texty, které potřebuji přenést z jedné aplikace do druhé.

Bohužel opět se způsob práce se schránkou liší v závislosti na výrobci a systému, dokonce i některé aplikace se chovají jinak. Nicméně princip je všude podobný, není třeba popisovat rozdíly mezi jednotlivými systémy.

Označení a kopírování textu

Označování funguje tak, že dlouze kliknete (položit prst a držet) na text, který chcete označit. Označí se slovo, na které klikáte a na začátku a konci označení najdete dvě šoupátka. Ty můžete prstem přesouvat a měnit tak označenou část textu. Zároveň se buď někde poblíž označeného textu, nebo v záhlaví aplikace objeví ikony pro práci s označeným textem. K dispozici bývají funkce:

  • Vybrat vše
  • Kopírovat
  • Vyjmout (a kopírovat)
  • Sdílet označený text (viz Sdílení)
  • Vyhledat označený text na webu
  • Vložit (nahradit označený text tím ze schránky)

Označování textů ve webovém prohlížeči
Lišta s ikonami přímo u textu

 

Někdy není jasné, co která ikona dělá. Využijte funkci nápovědy, dlouze klikněte na ikonu, nespustí se ale vypíše svůj popisek.

Pozor, není možné označovat všechny texty. Vždy můžete označovat ty texty, které sami píšete. Dále funguje označování např. ve webovém prohlížeči a při čtení mailů.

Vkládání textu

Vkládat kopírovaný text můžete všude tam, kde je možné psát. Opět dlouze klikněte na místo, kam chcete text vložit a někde v okolí se objeví jedna nebo více ikon pro vložení textu (záleží i na tom, zda vkládáte do prázdného pole, nebo v něm už je nějaký jiný text).Vkládání textu

 

 

Share This