Aladin – předpověď počasí pro ČR

Oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu založená na předpovědním modelu Aladin. Aplikace prezentuje podrobnou předpověď pro ČR na 2 dny dopředu formou grafů.

Většina aplikací pro Android na předpověď počasí je celosvětových, využívá globální meteorologické modely, které nejsou příliš spolehlivé a přesné.  Aladin je jiný, funguje pouze pro ČR a využívá dat přímo od Českého hydrometeorologického ústavu. Dá se z něj celkem dobře vyčíst, že na tom a tom místě v ČR začne za 2 hodiny pršet a navíc tyto krátkodobé předpovědi docela slušně fungují (samozřejmě ne vždy, je to jen matematický model).

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin
Vývojář:
Cena: Zdarma

Aladin prezentuje data ve formě grafů na 48 hodin dopředu. Nabízí zobrazení těchto veličin:

  • Teplota (reálná a pociťovaná)
  • Srážky (a to jestli jsou sněhové nebo déšť)
  • Vítr – síla směr a nárazy
  • Oblačnost – nízká, střední, vysoká
  • Tlak
  • VlhkostAladin - zobrazení větru

Ovládání

Ovládání je jednoduché, byť trochu netypické. Po spuštění se dostaneme na základní obrazovku. Pokud jsme připojeni k internetu, Aladin stáhne předpověď pro naši aktuální polohu. Najdeme zde:Popis ovládání aplikace Aladin

Vpravo nahoře je ikona GPS, pomocí které můžeme Změnit místo předpovědi. Máme možnost vybrat buď aktuální pozici, přidat nové místo do seznamu, nebo vybrat místo, které jsme předtím předchozí volbou přidali. Nové místo vyhledáme pomocí jména obce.

Vedle změny místa je ikona pro aktualizaci předpovědi.

Pod nimi se zobrazuje aktuálně Vybrané místo a  Vybraný čas. Čas změníme tak, že přetahujeme Bílou kolmou čáru  prstem úplně dole po Časové ose (ne po grafu).

Podle vybraného času se nám aktualizují Hodnoty pro daný čas (teplota, vítr…)

Pod hodnotami je proužek Grafického přehledu, kde na první pohled vidíme, zda v daný čas bude jasno, zataženo nebo pršet. Na grafu větru se nám v tomto přehledu zobrazí i směr větru.

Zbylou část obrazovky vyplňuje Graf. Pro každou hodnotu je jiný, na náhledu vidíme graf pro teplotu. Mezi grafy můžeme listovat (přetáhneme prstem doprava nebo doleva). Nebo je také možné kliknout na hodnotu (např. vítr) a zobrazí se graf pro vítr.Aladin - graf oblačnosti

Widget

Aplikace Aladin nabízí také jednoduchý widget o pevné velikosti 4×1, který můžete umístit na domovskou obrazovku a mít tak rychlý přehled o počasí na vybraném místě.

Widget aplikace Aladin
Widget aplikace Aladin

Více o práci s widgety se dočtete v článku Widgety – nástroje pro domovskou obrazovku .

Další aplikace

Podívejte se také na další aplikace pro předpověď počasí.

 

 

Share This