KeePass – Správce hesel

V dnešní době má každý uživatel internetu desítky hesel k různým službám a pamatovat si je všechny je nemožné. Proto existují aplikace na ukládání hesel – např. KeePass.

KeePass je aplikace sloužící pro správu hesel. Tzn. že si do ní můžete ukládat všechny možné hesla a přístupy k nejrůznějším službám a nemusíte si je pamatovat či psát po různých papírech. Aby se k heslům nedostala nepovolaná osoba, je přístup do aplikace chráněn heslem (což je jediné heslo, které si musíte zapamatovat).

Aplikace je primárně určena pro velké počítače – stáhnout si ji můžete na adrese http://keepass.info/download.html. Vaše hesla se pak ukládají do souboru, jehož umístění si můžete libovolně určit (tento soubor je silně zabezpečen a bez znalosti hesla se do něj nedá proniknout). Hlavní heslo je uloženo v tomto souboru, tzn. i když soubor získá někdo neoprávněný, bez hesla ho nedokáže otevřít.

keepass

Kromě aplikace pro velký počítač existuje i verze pro Android:

KeePassDroid
KeePassDroid
Vývojář:
Cena: Zdarma

(Není to jediná aplikace, existují i další – např. KeePass2Android – jsou velmi podobné, liší se spíše grafikou.)
Funkcionalita mobilní verze je obdobná jako verze pro PC, i když ovládání není na mobilu samozřejmě tak pohodlné. Pokud si ji nainstalujete a nahrajete si do mobilu soubor s Vašimi daty, můžete tak mít všechna hesla neustále u sebe.

keepass1
keepass2

Soubor s hesly můžete jednorázově nahrát do mobilu např. při připojení k PC. Nicméně doporučuji využít nějaký způsob synchronizace – např. Dropsync – čímž budete mít neustále aktuální verzi jak v mobilu, tak ve velkém počítači.

Share This