Navigace NACESTY

Offline auto navigace NACESTY, která nabízí kvalitní mapové podklady pro ČR a SR zcela zdarma. Nenajdete zde zatím žádné pokročilé funkce, ale pro běžné navigování funguje velmi dobře.

Kvalitních navigací zdarma postupně přibývá a to je dobře. Nová  navigace NACESTY od české firmy MEDIATEL mezi ně patří. Tato navigace mne zaujala zejména tím, že nabízí zdarma kvalitní aktualizované mapové podklady pro ČR a SR. Jde o mapy TOM TOM.

Navigační obrazovka
NACESTY - návrh trasy

Samozřejmě zadarmo ani kuře nehrabe. ČR a SR je sice zdarma, ale kdo bude chtít mapy Evropy, musí si je koupit – a to poměrně draho i ve srovnání s konkurencí. Ale nic Vám nebrání NACESTY využívat jen po ČR a pro cesty do zahraničí využít jinou navigaci – podívejte se na náš výběr.

The app was not found in the store. 🙁

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Kvalitní TOM TOM mapy ČR a SR zdarma
  • Funguje offline, nepotřebujete připojení k internetu
  • Intuitivní jednoduché ovládání
  • Navigace do pruhů při odbočování
  • Varování při překročení omezené rychlosti

Nevýhody

  • Při plánování nelze zadávat průjezdní body
  • Chybí pokročilejší funkce, jako možnosti vyhnout se uzavírkám apod.
  • Omezené možnosti nastavení
  • Drahé mapy pro Evropu

Navigace je jednoduchá, dobře se ovládá a má kvalitní mapové podklady. Chybí sice pokročilé možnosti složitějších navigací, to ale není nutné chápat jako nevýhodu, na základní rychlou navigaci je tato aplikace více než dostatečná.

Hlavní obrazovka

Po spuštění se dostanete na hlavní obrazovku. Vypadá takto:

NACESTY - hlavní obrazovka
Vysunuté menu

Po mapě se můžete posunovat a gesty ji zoomovat. Zpátky na aktuální pozici se dostanete kliknutím na tlačítko Zpět na mou pozici. V horní liště je tlačítko Menu, které vysune hlavní ovládací menu. To se mění podle toho, jestli již máme naplánovanou trasu nebo ne. Vedle menu je pole pro Vyhledávání cílů.

Plánování trasy

Aplikace umí vyhledávat cíle samozřejmě podle adresy, má databázi měst, obcí, ulic a čísel popisných, dále podle POI (Místa) – bodů zájmu, jejichž databáze je také součástí. Navíc můžete vyhledávat i podle kontaktů v telefonu, pokud u nich máte zadanou adresu.

Vyhledávat můžete z hlavní obrazovky přes pole Vyhledávání (píšete a návrhy cílu se hned začnou objevovat), nebo v Menu zvolit Navigovat (podrobnější možnosti vyhledávání a karty Historie, Adresy, Místa, Oblíbené a Kontakty).

Po vyhledání místa se Vám o tomto zobrazí podrobnosti a můžete zvolit, zda ho jen chcete zobrazit na mapě, nebo naplánovat trasu na toto místo. Při zvolení plánování se objeví Plánovač trasy. Na něm můžete zvolit odkud jedete (přednastaveno Moje aktuální poloha, ale je možné změnit). Dále zda jedete autem nebo jdete pěšky, plus nějaké parametry trasy. Po stisku OK dojde k plánování trasy a jejích variant.

Naplánované možnosti se přehledně zobrazí v okně Moje trasa. V horní části vidíte několik variant trasy a porovnání jejich délky a času. Náhledy tras jsou také na mapě. Vyberte zvolenou trasu, stiskněte Spustit navigaci a můžete vyrazit. Zajímavou možností je tlačítko Demo, spustí animaci průjezdu trasy.

Bohužel se mi nepodařilo přijít na to, jak do navigace přidat další průjezdní body. Ale bez toho se dá také fungovat.

 

NACESTY - podrobnosti o místu
Plánovač trasy
NACESTY - návrh trasy

Jízda podle navigace

V levém horním rohu mapy se objevují navigační informace. Jde o okno s informací o dalším pokynu (odbočce, kruhovém objezdu,…) a vzdáleností k němu. Teploměr vedle šipek graficky reprezentuje vzdálenost k tomuto místu. V tomto boxu najdete i pěkně zpracovanou navigaci do pruhů, kam se máte řadit – pruhy pro Vás jsou značeny zeleně.

Pod ním jsou informace o aktuální rychlosti, vzdálenosti, času příjezdu  a času do cíle. Bohužel se zobrazují vždy pouze dvě hodnoty, klikáním se přepínají – přijde mi to trochu zmatené.

Nahoře se buď vypisuje název následující ulice, nebo náhled navigační cedule s čísly silnic (je-li k dispozici).

V levém dolním rohu se objevuje užitečná značka omezené rychlosti, pokud tuto překročíte. Navigace na Vás také pípne. Funkci zapínáte v Nastavení – Výstrahy. K dokonalosti mi chyběla možnost nastavení nějaké tolerance.

Navigace do pruhů a náhled informační cedule
Navigační obrazovka

Další možnosti

V menu najdete možnost Nastavení, kde můžete přizpůsobit několik vlastností navigace. Oproti jiným systémům je jich poměrně málo.

Dále se v menu dostanete do Obchodu, kde případně můžete zakoupit další mapy.Vysunuté menu

Share This