Kontakty – ukládání a zálohování

Kontakty představují pro každého důležitá data. Víte ale, kde jsou vlastně uložené a jak je můžete zálohovat a synchronizovat mezi více zařízeními.

K čemu slouží kontakty asi není nutné příliš podrobně popisovat. Je to Váš adresář, seznam lidí a jejich telefonních čísel, emailů, adres atd. Jsou to pro každého docela důležitá data, o která by nikdo nerad přišel.

V tomto článku nebudeme řešit základní práci s kontakty, ale zaměříme se na to, kde jsou kontakty vlastně uložené, jak je zálohovat a jak je  např. obnovit do nového telefonu.

Kde jsou kontakty vlastně uložené? To většina uživatelů moc neřeší a přitom je to dost důležitá otázka. Je více možností – druhů úložišť (na SIM kartě, v zařízení, na účtu Google…). Aplikace Kontakty ve Vašem telefonu umí pracovat se všemi těmito úložišti. Nicméně Vy byste měli vědět, kam si ukládáte nové kontakty a odkud vlastně pochází ty existující.

Možná úložiště kontaktů

Nejčastější (ale ne všechny) možnosti úložišť pro kontakty jsou:

  • Na SIM kartě – to se používalo hlavně dříve, stále je to možné, ale možnosti a kapacita SIM karty jsou poměrně omezené.
  • V zařízení – většinou výchozí možnost, kontakty jsou uloženy přímo v paměti Vašeho zařízení.
  • Na účtu Googlu

V dnešní době nedoporučuji ukládat kontakty na SIM. Pokud je budete chtít ukládat do zařízení, je to možné, ale občas vše zazálohujte do souboru a uložte třeba do PC.

Výhody ukládání kontaktů pod Google účet

Doporučuji využívat třetí možnost, a to ukládat kontakty na servery Google, pod Váš Google účet.  Tato možnost znamená, že se kontakty s Googlem pouze synchronizují, dostanete se k nim samozřejmě kdykoliv, i když nejste online. Řešení má následující výhody:

  • Máte stejné kontakty na všech zařízeních (telefon, tablet, PC, webový Gmail), které máte s tímto účtem synchronizované.
  • Pokud si pořídíte nový telefon a připojíte ho na stejný Google účet, Vaše kontakty se okamžitě objeví.
  • Kontakty se vlastně sami zálohují, když ztratíte telefon, nepřijdete o ně.
  • Existuje možnost, jak kontakty synchronizovat i s PC programy typu Outlook – budeme se tím zabývat v některém příštím článku.

Zobrazení kontaktů v GMailu

Po zapnutí a nastavení synchronizace kontaktů doporučujeme ověřit, že k synchronizaci opravdu dochází. Nejlépe tak, že se přes web podíváte do svého GMailu a ověříte, že tam Vaše kontakty opravdu jsou.

 

Následují popsané různé operace s kontakty. Bohužel u každého výrobce se s kontakty pracuje trochu jinak, takže pokud nenaleznete svůj telefon, berte to pouze jako inspiraci, co hledat.

Jak uložit nový kontakt do Googlu

Při vytváření nového kontaktu máte obvykle, ne příliš nápadnou možnost volby úložiště. Důležité je, že aplikace si většinou pamatují poslední volbu a u dalšího kontaktu Vám ji rovnou nastaví.

Volba úložiště je nahoře na kartě nový Kontakt. Rozbalte a vyberte, kam chcete kontakt uložit.kontakty - volba uložiště kontaktu
Volba úložiště je nahoře v poly Typ kontaktu hned pod Názvem. Rozbalte a vyberte, kam chcete kontakt uložit.

wpid-wp-1421059263664.png

Jak poznám, kde je kontakt uložen

Pozná se to obvykle malými ikonami v seznamu kontaktů. Pokud ikona chybí, kontakt je uložen v zařízení.

Na kartě jednotlivého kontaktu je obvykle také ikona úložiště někde k nalezení.

Příklad uložení v Googlu, na SIM kartě a v zařízení (ikona chybí)Jak poznat, kde je kontakt uložen

U HTC je v seznamu vidět pouze uložení na SIM (místo fotografie). V detailu je uložení vidět hned pod jménem.

wpid-wp-1421068003051.png
wpid-wp-1421068105777.png

Jak převádět kontakty mezi úložišti

Hromadný převod kontaktů ze zařízení ke Googlu

V kontaktech stiskněte Menu, vyberte položku Sloučit účty a zvolte Spojit s Google. Všechny kontakty ze zařízení se převedou ke Googlu.

Hromadný převod kontaktů ze SIM karty

V kontaktech stiskněte Menu, vyberte položku Import/export, zvolte Import ze SIM karty, vyberte kam se mají kontakty uložit (do zařízení, do Googlu) a vyberte, které kontakty chcete převést (nahoře je možnost vybrat vše). Pozor, kontakty se nepřevádějí, ale kopírují, čili se budou zobrazovat dvakrát a je potřeba je pak na SIM smazat, nebo skrýt.

Jak skrýt kontakty na SIM kartě

Nebo na jekémkoliv jiném úložišti. V kontaktech stiskněte Menu, vyberte položku Zobrazit kontakty a vyberte, ze kterých úložišť se mají kontakty zobrazovat (všechny, zařízení, SIM,  Google,...).

Jak smazat kontakty na konkrétním úložišti

Třeba na SIM kartě, po převodu kontaktů do zařízení. Nechte si zobrazit kontakty jen na požadovaném úložišti (viz předchozí bod). Poté stiskněte Menu, vyberte Odstranit. Vyberte vše (zobrazují se kontakty jen kokrétního úložiště) a potvrďte odstranění.

Hromadný převod kontaktů ze zařízení ke Googlu

V kontaktech stiskněte Menu, vyberte položku Spravovat kontakty a zvolte Kopírovat kontakty. Poté musíte vybrat zdroj - telefon - a cíl - Google - (resp. "z" a "do"). Všechny kontakty ze zařízení se zkopírují ke Googlu a zároveň se tyto kontakty "spojí" (tedy kontakt máte v obou zdrojích, ale zobrazuje se jako jeden a veškeré úpravy se provádějí na obou místech zároveň).

Hromadný převod kontaktů ze SIM karty

V kontaktech stiskněte Menu, vyberte položku Spravovat kontakty, zvolte Importovat nebo exportovat kontakty a poté zvolte Importovat z karty SIM. Vyberte kam se mají kontakty uložit (do zařízení, do Googlu) a vyberte, které kontakty chcete převést (v menu je možnost vybrat vše).

Jak skrýt kontakty na SIM kartě

Nebo na jekémkoliv jiném úložišti. V kontaktech vlevo nahoře je nadpis Telefonní seznam, který když rozkliknete, zobrazí se Vám seznam úložišť a u každého je zaškrtávátko, zda se má zobrazovat či nikoliv.

Jak smazat kontakty na konkrétním úložišti

Třeba na SIM kartě, po převodu kontaktů do zařízení. Nechte si zobrazit kontakty jen na požadovaném úložišti (viz předchozí bod). Poté stiskněte Menu, vyberte Odstranit. Vyberte vše - volba v menu - (zobrazují se kontakty jen kokrétního úložiště) a potvrďte odstranění.

Přečtěte si také

Víte, kdo Vám volá? Máte pečlivě vyplněné kontakty v adresáři, včetně třeba firmy a adresy? A Vaše telefonní aplikace zobrazuje pouze jméno volajícího? Tak právě pro Vás je určena aplikace CONTACT details. Více v článku  Podrobnosti o kontaktu při příchozím hovoru.

Podrobnosti o kontaktu při příchozím hovoru

 

 

Share This