Windy – počasí pro celý svět

Windy je velmi podrobná předpověď počasí nejen pro ČR, ale i pro celý svět. Aplikaci ocení jak běžní , tak náročnější uživatelé (např. piloti, surfaři apod).

Windy

Windy (dříve Windyty) je webová aplikace, která běží na adrese https://www.windy.com . Stejné funkce jako na webu najdete také v aplikaci pro Android, kterou se budeme zabývat v tomto článku. Windy nabízí podrobné předpovědi počasí pro libovolné místo na zemi.  Informace prezentuje jak v jednoduché podobě určené pro „laiky“, tak je možné získat velmi podrobné informace, které využijí třeba piloti.   Za službou stojí Ivo Lukačevič (zakladatel Seznamu, pilot).

Windy.com - Weather Forecast
Windy.com - Weather Forecast
Vývojář:
Cena: Zdarma

Základní obrazovka

Po spuštění aplikace uvidíte základní obrazovku. Na ní bude mapa překrytá barevnou vrstvou (síla větru). Na mapě bude animován směr větru pomocí malých proudících čárek. Obrazovka může vypadat zhruba takto.

Vyhledávání – umožní nalézt konkrétní místo.

Co zobrazit (u pravého okraje) – výběr základní zobrazené veličiny v mapě (barvy). Ve výchozím zobrazení je to rychlost větru, ale můžeme vybrat mnoho jiných (déšť, mraky, teplotu,…).

Barevná legenda – u dolního okraje, význam barev pro vybranou zobrazovanou veličinu.

Posun času – touto lišto můžeme posunovat a měnit tak datum a čas předpovědi. Je zde také možné pustit a vypnout plynulou animaci v čase.

Kliknutím na mapu vyvoláme Předpověď pro vybranou lokaci – tu navíc můžeme rozkliknout do podrobné předpovědi.

Menu – v pravo nahoře, nabízí další funkce a nastavení.

Vyhledávání

Při vyhledávání se zobrazuje našeptávač míst odpovídající již zadanému dotazu. Po výběru místa se zobrazí jeho podrobná předpověď.

Podrobná předpověď

Podrobnou předpověď získáme buď z vyhledávání, nebo rozbalením předpovědi pro vybranou lokaci ze základní obrazovky. Vypadá takto:

V horní půlce obrazovky je stále mapa, v dolní se zobrazuje předpověď pro vybrané místo. Nejprve se zobrazuje pruh s přehledovými obrázky (mráček, sluníčko,…) na následujících 6 dnů, pod ním jsou podrobnější informace po 3 hodinách (tímto pruhem můžeme posouvat).

Dole je volba zobrazení, krom Základního zobrazení (viz náhled) můžeme ještě zvolit Meteogram či Airgram – zobrazují různé podrobnější informace, jako rychlost větru ve výšce, vrstvy oblačnosti apod.

Předpovědní model

Vedle je volba předpovědního modelu. Každá předpověď počasí je počítána na základě nějakého předpovědního matematického modelu. Tyto modely poskytují surová data, která pak různé aplikace různě prezentují. Předpovědi jednotlivých modelů se vždy trochu liší.  Ve Windy si můžete vybrat, který předpovědní model chcete využívat (ECMVF, GFS, NEMS). Zajímavá je také možnost přímého porovnání předpovědí těchto 3 modelů (poslední možnost ve výběru modelu).

Srovnání předpovědí různých modelů
Srovnání předpovědí různých modelů

Interaktivní ukázka

Další aplikace

Podívejte se také na další aplikace pro předpověď počasí.

 

 

Share This