Meteor – podívejte se, kde právě prší

Meteor  zobrazuje aktuální srážkovou mapu nad Českou republikou zaznamenanou radarem CHMI.

Meteor je aplikace, která Vám ukáže, že ve vedlejší vesnici už prší a za chvíli bude déšť pravděpodobně i u Vás. Zobrazuje data (srážkovou mapu) získaná z radarů Českého Hydrometeorologického ústavu nad podkladovou mapou ČR. Aplikace umí také srážkovou mapu animovat a díky tomu dobře poznáme, ze kterého směru se déšť blíží a jak se srážková situace vyvíjí.

Aplikace je zdarma a vyžaduje připojení k internetu. Dobře doplňuje aplikaci Aladin na předpověď počasí (obě pochází od stejného vývojáře).

Meteor meteoradar
Meteor meteoradar
Vývojář:
Cena: Zdarma
Ovládání aplikace meteor

Po spuštění meteoru se zobrazí mapa ČR, která se po zaměření Vaší pozice vycentruje na aktuální polohu.  Nad vrstvou mapy se zobrazí vrstva srážek, různobarevné oblasti deště. Samozřejmě jen tehdy, pokud prší. V levé části obrazovky jsou vysvětlivky, modrá barva znamená že prší málo, barvy jdou dále přes zelenou, žlutou až do červené (velký slejvák).

Srážková mapa je k dispozici pouze pro ČR a okolí, nikoliv pro celou Evropu (zobrazují se pouze data ze dvou českých radarů).

V pravé části obrazovky jsou dvě šoupátka. Horním se zvětšuje a zmenšuje mapa, spodním se mění průhlednost vrstvy deště. Zoomování (zvětšování) mapy a pohyb po ní je ale lepší dělat prsty.

Animace srážkové mapy

Aplikace stahuje několik posledních snímků, v intervalu 10 minut. Snímky můžeme přepínat na dolní liště, klikáním na modrá políčka. Nahoře se pak zobrazuje čas právě zobrazeného snímku. Šipkou vpravo spustíme (a vypneme) animaci. Z animace dobře poznáme, jak se srážková situace vyvíjí.

Předpověď následujícího vývoje

Kromě modrých políček (snímky záznamů z radaru) najdeme v dolní liště také oranžová políčka. Jde o předpovědní snímky, odhad vývoje situace pro nejbližší budoucnost. Kliknutím na ně tento předpovědní model zobrazíme. Můžeme také dlouze kliknout na šipku animace, tím se spustí animace modelu.

Widget na domovskou obrazovku

Aplikace s sebou přináší také widget, malý náhled aktuální situace, který můžete umístit na domovskou obrazovku.Widget aplikace Meteor

Další aplikace

Podívejte se také na další aplikace pro předpověď počasí.

 

 

Share This