Jízdní řády Pubtran a Idnes

Mějte jízdní řády MHD, vlaků i autobusů vždy s sebou a rychle nalezněte požadované spojení.

Mít v telefonu jízdní řády pro hromadnou dopravu po celé ČR je určitě výhodné. Aplikaci pro vyhledávání nejrychlejšího spojení využívám několikrát  denně, při cestě do práce a z práce.

Aplikací pro vyhledávání spojení v ČR je v Obchodě Play několik. Většina  z nich využívá veřejně dostupnou databázi jízdních řádů – IDOS. Nejznámější z těchto aplikací je Pubtran, resp Jízdní řády iDNES. Jde o dvě úplně shodné aplikace, pouze graficky se odlišují (zřejmě autor Pubtranu udělal verzi pro iDNES). Takže si můžete vybrat, která verze je Vám sympatičtější.  Screenshoty u tohoto článku jsou z Pubtranu.

Pubtran
Pubtran
Vývojář:
Cena: Zdarma
Czech Public Transport IDOS
Czech Public Transport IDOS
Vývojář:
Cena: Zdarma

Aplikace pracuje nad datábází jízdních řádů IDOS. Budete tedy potřebovat připojení k internetu. Výhoda je, že jízdní řády by měli být vždy aktuální, obsahují dokonce i informace o spoždění.

Úvodní obrazovka

Po spuštění se objeví následující úvodní obrazovka:Pubtran - úvodní obrazovka

 

Na ní najdete formulář na volbu spojení a přístup do dalších funkcí. Vše si postupně popíšeme.

Volba jízdního řádu

V záhlaví vpravo nahoře je důležitá volba jízdního řádu. Máte na výběr mezi:

  • Vlaky
  • Autobusy
  • Vlaky a autobusy
  • MHD pro jednotlivá města.

Aplikace zatím neumí jízdní řády kombinovat (např. vlaky + mhd)

Vyhledávání spojení

To je základní funkce této aplikace.Ve formuláři nastavíte Odkud, Kam a Kdy chcete jet. U výběru míst (Odkud a Kam) funguje našeptávač, napíšete první pár písmen a ve výběru se objeví odpovídající stanice.

V poli odkud je předvyplněná nejbližší stanice (musíte mít v nastavení povoleno GPS). Po kliknutí se ve výběru nabídnou všechny stanice v okolí.

Když kliknete do prázdného pole Kam, objeví se často používané stanice – aplikace si pamatuje kam jezdíte.

Pro výběr stanice můžeme také použít mapu (první ikona v dolní liště). Na mapě jsou zobrazeny stanice, kliknutím na stanici máme možnost ji zvolit jako odjezd nebo příjezd. Pozor, mapa není dostupná u všech jízdních řádů.

Po zadání klikněte na tlačítko HLEDAT. Vedle něj je tlačítko možnosti hledání (tři tečky). Zde máte možnost nastavit typ spojení, jen přímá spojení a další požadavky.

Výsledky vyhledávání

Program v okně Výsledky hledání zobrazí vyhledaná spojení seřazené dle času odjezdu. U každého spoje přehledně vidíte podrobnosti , čím a kdy máte jet,  za jak dlouho jede, jak dlouho trvá cesta atd. Každý spoj je možné ještě rozkliknout do Detailu spojení. V něm vidíme jednotlivé složky spojení, které ještě znovu můžeme rozkliknout do podrobného seznamu zastávek s časy. V detailu spojení jsou také další informace, jako cena, vzdálenost a dopravce..

Pubtran - výsledky vyhledávání
Pubtran - detail spojení
Pubtran - seznam stanic

V okně Výsledky hledání najdeme v Menu položku Přidat do oblíbených – pomocí které toto hledání (tedy nastavení Odkud a Kam) přidáme do oblíbených – viz dále).

V okně Detail spojení je také k dispozici Menu. To má více zajímavých možností

  • Nastavit upozornění – do oznamovací lišty Vám ve zvolený čas zobrazí upozornění na tento spoj
  • Sdílet a Sdílet SMSkou – umožní Vám sdílet/odeslat textové informace o spojení .
  • Přidat do kalendáře – nastaví upozornění na spoj do kalendáře
  • Mapa – zobrazí mapu trasy, je-li k dispozici
  • Koupit jízdenku – musíte mít nainstalovanou aplikaci SMS jízdenka

Oblíbené a historie

Druhou ikonou na dolní liště úvodní obrazovky se dostaneme na stránku Oblíbené a Historie. V sekci historii se objevují naposledy vyhledávaná spojení, v sekci oblíbené ta uložená do oblíbených (viz Menu na Výsledky hledání ). Když v kterékoliv sekci na spojení kliknete, vyhledá se toto spojení (s časem na teď). U oblíbených spojení navíc pomocí šipky vpravo můžete hledat i zpáteční spojení.Pubtran - oblíbené

Odjezdy ze stanic

Na toto okno se dostame třetí ikonou v dolní liště úvodní obrazovky. Zobrazí se seznam stanic (řazený od nejbližší okolo nás). Můžeme vyhledat stanici podle názvu. Po rozkliknutí stanice se zobrazí nejbližší odjezdy všech spojů z této stanice.Pubtran - odjezdy

 

Nastavení

Poslední ikona v dolní liště úvodní obrazovky vede do nastavení. Tam je důležitá možnost Používat GPS – doporučuji zaškrtnout, aplikace pak nabízí stanice dle toho, kde se nacházíte. Dále zde máte možnost zaplatit mírný poplatek a odstranit z aplikace reklamu.

 

 

Share This