QR kód – co to je a jak s ním pracovat

QR kód je obdoba čárového kódu, který ale pojme mnohem více informací.  Často se objevuje na plakátech či v časopisech. Po jeho načtení se Vám v telefonu objeví webová stránka, video, kontakt nebo jiná informace. Jak s QR kódy pracovat se dozvíte v tomto článku.

QR kódNa QR kód jste určitě již mnohokrát narazili. Je to takový ten divný černobílý čtverec, který často najdete někde vytištěný (na plakátech, v časopisech, na vizitkách i na internetu).  Tento kód v sobě obsahuje nějakou informaci a jeho smyslem je, aby jste tuto informaci snadno dostali do svého mobilu a nemuseli ji ručně přepisovat. Tj. např. z vizitky nemusíte opisovat jméno a kontakty, naskenujete jen QR kód a potřebná data se Vám nabídnou k uložení v mobilu. Nebo si nemusíte pamatovat či zapisovat webovou stránku produktu, který Vás zaujal, opět stačí vyfotit QR kód a stránka se Vám otevře v mobilu.

QR kód je obdoba čárového kódu. Může být do něj zakódována libovolná textová informace, dle své velikosti pojme až 4000 znaků (čárový kód pojme jen 12 cifer). Navíc je lépe čitelný, nezáleží na jeho orientaci a může být i částečně deformován.

Nejčastěji obsahuje jednu z následujících informací:

  • odkaz na webovou stránku
  • telefonní číslo, email, jméno…prostě kontaktní informace
  • odkaz na mobilní aplikaci

Jak QR kód přečíst – aplikace QR Droid

K naskenování potřebujete mobil s foťákem, a vhodnou aplikaci. Aplikací na čtení QR kódů jsou tisíce, my jsme pro Vás vybrali tuto.

Mimochodem si všimněte, že v následujícím okně s odkazem do Google Play je také možnost zobrazení QR kódu. Můžete si ho zkusit naskenovat z obrazovky. No jo, ale vy ještě nevíte jak, tak čtěte dál.

QR Droid
QR Droid
Vývojář:
Cena: Zdarma

Aplikace je zdarma a česky. Má mnoho funkcí, základní ovládání je ale jednoduché. Po spuštění se objeví takovéto menu. QRDroid - hlavní menu

Zvolte Načíst (dlaždice vlevo nahoře). Objeví se upravená aplikace pro focení.

QRDroid - načítání kódu

Zde stačí namířit na QR kód. Nemusíte mačkat spoušť, stačí, když kód chviličku udržíte na obrazovce, aby ho aplikace zaostřila. Jakmile kód načte, zobrazí Vám výsledek. V závislosti na obsahu může stránka s výsledkem vypadat třeba takto (tohle je pro webovou adresu).QRDroid - výsledek scanování

Na stránce s výsledkem obsah jednak vidíte, jedna Vám aplikace nabízí vhodné akce s tímto výsledkem (pro webovou adresu např. Otevřít v prohlížeči).

Další funkce aplikace QR Droid

QR droid toho umí docela hodně, zde jen v rychlosti.

  • Generování a sdílení vlastních QR kódů – můžete si vytvořit obrázek s QR kódem
  • Widget na plochu pro přímý přístup do skenování
  • Načítání QR kódů z dříve uložených obrázků a fotek
Share This