Otáčení obrazovky

Otáčení obrazovky na výšku či na šírku je často užitečná, ale občas také nechtěná funkce. V některých případech ji můžete ovlivnit, jindy si musíte zvyknout.

Narozdíl od klasických stolních monitorů, které jsou téměř vždy orientované „na šířku“, mobil či tablet v ruce můžete otočit na šířku i na výšku. A jak se pak zachová prostředí mobilu či konkrétní aplikace? Různě. Pojďme si říci pár slov o otáčení obrazovky.

Každé zařízení má nějakou výchozí orientaci. Mobily bývají orientované na výšku, u tabletů je to různé (dále budu mluvit o mobilech orientovaných na výšku, u ostatních ale platí obdobné). Když ovšem mobil otočíte na šírku, může se zachovat různě. Některé mobily se tomuto otočení přizpůsobí a upraví Vám hlavní obrazovku tak, aby jste s ní mohli pracovat i na šířku (tedy různě přehází ikony a upraví widgety), jiné zůstanou jak byly a na šířku pracovat neumí. Obdobně to platí pro aplikace (ať již od výrobce nainstalované, či nainstalované Vámi). Některé aplikace se přizpůsobí natočení vašeho telefonu, jiné zůstanou vždy na výšku, a některé aplikace (hlavně hry) se dokonce vždy otočí na šířku, neboť jinak pracovat neumí.

Toto chování můžete (alespoň částečně) ovlivnit. Pokud Vám vadí, že se aplikace při otočení telefonu přepnou na šířku, můžete v nastavení telefonu v části Display…, Zobrazení (na různých telefonech se volba může jmenovat různě) vypnout volbu Automatické otáčení obrazovky. Orientace pak zůstane vždy na výšku a nebude se přepínat (s výjimkou aplikací, které jinak než na šířku pracovat neumí).wpid-wp-1423641621407.png

Některé aplikace navíc umí potlačit výchozí nastevení. Např. Knihy Google mají ve svém nastavení možnost určit Automatické otáčení obrazovky pro tuto aplikaci – zřejmě předpokládají, že si můžete číst často v leže, kdy je otáčení nežádoucí, a proto jej chcete vypnout, i když pro jiné aplikace má otáčení zůstat zapnuté. Také různé aplikace na prohlížení fotek mívají tuto volbu samostatně. Pokud tedy máte nějakou aplikaci, u které Vám vadí otáčení obrazovky (a zároveň u zbytku telefonu chcete automatické otáčení používat), zkuste si projít její nastavení, jestli tam volbu na otáčení nenajdete.

Share This