Oznamovací lišta / panel

Oznamovací lišta/panel je místo, kde Vám systém Android zobrazuje důležité informace, ať jste v jakékoliv aplikaci. Najdete zde např. hodiny, stav baterie, informace o zmeškaných hovorech a příchozích SMS. Oznamovací lištu můžete roztáhnout do podrobnějšího oznamovacího panelu.

Oznamovací lišta

Oznamovací lištu najdete na většině telefonů v horní části obrazovky. Je to černý (někdy průhledný) proužek, který obsahuje malé ikony různých oznámení.Oznamovací lišta v horní části obrazovky

Oznamovací lišta je vidět ve většině aplikací, ale ne nutně ve všech. Např. hry obvykle oznamovací lištu nezobrazují.

V pravé části najdete systémové informace, jako:

  • Čas
  • Stav baterie
  • Informace o telefonním a datovém signálu
  • Indikátor zapnutí wifi, bluetooth a dalších služeb

Levá část pak slouží pro oznámení z aplikací (resp. jejich ikony), může to být celkem cokoliv, například:

  • Příchozí SMS / Email
  • Zmeškané hovory
  • Aktualizace aplikací potřebující schválení
  • Nové články v RSS

Do této části má právo  jakákoliv aplikace poslat jakékoliv oznámení. Záleží tedy na tom, co máte nainstalováno za aplikace.

Oznamovací panel

Oznamovací lištu můžete roztáhnout do oznamovacího panelu. Přejeďte po ní prstem shora dolů, vysune se oznamovací panel.Oznamovací panel vysuneme z oznamovací lišty

Ten primárně obsahuje podrobná oznámení z aplikací. U každého oznámení se vypisuje čas, kdy se oznámení objevilo. Když na toto oznámení kliknete, dostane se do příslušné aplikace (zobrazí se vám příchozí SMS, můžete zavolat zpět na zmeškaný hovor,…). Oznámení můžeme také smazat tak, že ho prstem odsuneme do strany. Někdy může přímo oznámení obsahovat nějaké další funkce (na obrázku Kopírovat a Sdílet).

Dále v každé verzi telefonu a systému bývá v oznamovacím panelu ještě něco navíc. Často to bývá panel rychlého nastavení.

Panel rychlého nastavení

Obsahuje přepínače jednotlivých funkcí, například GPS, wifi, Bluetooth, ovladač hlasitosti, jasu displeje apod. Nemusíte tedy chodit do nastavení telefonu, aby jste danou funkci vypnuli/zapnuli. Často bývá konfigurovatelný – můžete určit, jaké přepínače obsahuje.

Share This