Mapy.cz – podrobné turistické mapy

Velmi dobrá mapová aplikace vhodná pro turistiku a jízdu na kole. Základem jsou kvalitní a podrobné mapy a možnost jejich stažení a fungování offline.

Tento článek není aktuální. Popis novější verze najdete v článku Mapy.cz – Podrobný popis a návod

S těmito mapami nikdy nezabloudíte (nebo byste alespoň neměli ). Nabízí sice „jen“ základní funkce, zato velmi dobře zpracované a pro běžné použití naprosto dostatečné. Hlavní výhodou jsou kvalitní a podrobné mapové podklady, bohužel zatím pouze pro Českou a Slovenskou republiku.  Aplikace primárně funguje online, ale mapy je také možné stáhnout do telefonu (cca 400 Mb) a používat je bez připojení k internetu (nefungují pak všechny funkce). Aplikace je zcela zdarma.

Mapy.cz navigation & off maps
Mapy.cz navigation & off maps
Vývojář:
Cena: Zdarma

Mapy a zobrazení Vaší polohy

Základní funkcí takovéto aplikace je zobrazení mapy a Vaší polohy. Základní obrazovka s mapou se zobrazí hned po spuštění. Mapou můžete posouvat (táhněte prstem) a můžete ji přibližovat a oddalovat (tlačítka +- či gesto dvěma prsty).mapy.cz - základní obrazovka

Vaše poloha se zobrazuje modrou tečkou či modrým kruhem (pokud poloha není ještě zaostřena – viz Určování polohy a GPS).  Pokud koukáte na mapu mimo Vaši polohu, je u kraje obrazovky modrá šipka, která ukazuje Vaším směrem. Když na ní poklepete, mapa se přesune na místo, kde se právě nacházíte.

V Mapách.cz můžete vybírat mezi turistickou mapou (letní a zimní) a satelitní mapou. Typ mapy přepínáte ikonou v pravém dolním rohu obrazovky.

Zobrazení informací nejen o turistických cílech

Velká výhoda těchto map je databáze informací. Skoro na každý objekt v mapách můžete kliknout (dlouze). Objeví se cedulka s názvem objektu (pokud jste klikli někam, kde nic není, objeví se pouze GPS souřadnice).mapy.cz - cedulka po kliknutí

Kliknete li na šipku vpravo na cedulce, dostanete se na stránku s podrobnými informacemi a někdy i fotkami daného místa.mapy.cz - informace o místě

Vyhledávání, plánování trasy a navigace

Mapy podporují vyhledávání podle názvu. Navíc mají předvolené možnosti vyhledávání zastávek, restaurací, zajímavostí apod…  Vyhledané výsledky řadí dle vzdálenosti od Vás.

Dále je podporované plánování trasy, ať už mezi místy, na které kliknete, nebo je vyhledáte, nebo Vaší polohou. Velkou výhodou je možnost plánování po turistických trasách, cyklo či běžko trasách. Správný režim je nutné nastavit ikonkou nahoře ve vyhledávacím okně.mapy.cz - plánování

Plánování bohužel neumí plánovat trasu přes více bodů. Užitečné je hlavně k měření vzdálenosti mezi dvěma body. Je podporována i jednoduchá navigace po nalezené trase (nevím jak moc je při turistice využitelná)

Stažení map do telefonu

V menu se dostanete do funkce Offline mapy. Zde můžete nechat stáhnout podklady pro Českou a Slovenskou republiku. Pak Vám budou mapy fungovat i bez přístupu na internet, což někde v lese leckdy oceníte. Mapy nejsou nijak veliké (ČR 430 Mb a SR 250 Mb).

Pozor, stáhnou se pouze turistické mapy, nikoliv satelitní. A bez přístupu na internet nefunguje plánování trasy a informace o cílech.

 

Share This