Téma – Cloudová úložiště

Cloudové úložiště je prostor někde na serveru, kam si můžete ukládat data stejně jako na pevný disk. K nahraným souborům pak můžete přistupovat odkudkoliv, z PC, z telefonu či tabletu, z webu,….

Chcete mít Vaše data dostupná kdekoliv a kdykoliv? Přistupovat ke stejným souborům na PC doma i v práci. Dostat se k nim z mobilu nebo z tabletu. Pak zkuste začít využívat některé z cloudových úložišť.Cloud

Cloudové úložiště je služba, kterou nabízí různí poskytovatelé (např. Google, Dropbox, Microsoft, Mega…). Základní princip je vždy podobný. Na serverech poskytovatele máte vyhrazen prostor určité velikosti, kam můžete umístit svoje data. Součástí služby jsou pak různé aplikace (pro PC i mobilní), které Vám umožní s tímto prostorem pracovat (nahrávat na něj data, synchronizovat je, stahovat je atd…). Všechny cloudové služby nabízí nějaký základní prostor zdarma, jeho navýšení je pak placené. Pro běžné využívání je prostor zdarma dostatečný, takže Vám nic nebrání začít cloud využívat.

Bezpečnost Vašich dat

Je velmi časté téma ve spojitosti s cloudovými úložišti.

Ano, tím že nahráváte svá data na cizí servery, teoreticky umožňujete jejich poskytovatelům je číst a „zneužít“ jejich obsah. Pokud jste terorista, tak bych cloud asi nevyužíval, pro běžná soukromá data bych se ale žádného zneužití nebál. V tomto se liší úložiště Mega, která data před odesláním kryptuje (šifruje).

Reálnější je nebezpečí, že se někdo neoprávněný dostane na Váš účet. Ať už tím, že provede nějaký hackerský útok a prolomí zabezpečení dané služby (to je málo pravděpodobné), nebo spíše tím že zůstanete někde přihlášeni, nebo Vám někdo ukradne mobil, nebo odhadne Vaše heslo… Nicméně to souvisí s celkovou IT bezpečností – když už se někdo dostane k Vašemu PC či mobilu, tak už je to problém sám o sobě a tím, že se přes něj dostane i na cloud se už obvykle situace o moc nezhorší.

Na druhou stranu tím, že data ukládáte do cloudu, je vlastně zálohujete. Takže když se Vám rozpadne PC, máte svá data stále uložena v cloudu a snadno je obnovíte.

Obecné funkce cloudových úložišt

Jednotlivá cloudová úložiště se odlišují, nicméně většina z nich nabízí následující aplikace a funkce.

Aplikace do PC

Na PC jde většinou o aplikaci, která kompletně a automaticky s úložištěm synchronizuje obsah jednoho vybraného adresáře (včetně jeho podadresářů). Je to velmi pohodlné a jednoduché. Obsah tohoto adresáře je shodný s obsahem Vašeho úložiště. Cokoliv do něj nakopírujete, se automaticky synchronizuje do cloudu. A cokoliv nahrajete do cloudu, se objeví v tomto adresáři.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace fungují jinak. Není žádoucí stahovat do mobilu obsah celého úložiště. Proto mobilní aplikace umějí úložiště procházet a zvolené soubory teprve stáhnou. Samozřejmě je možné z mobilu nahrát (sdílet) soubory či fotky do úložiště.

Webový přístup

Webový přístu k úložišti funguje podobně jako mobilní aplikace. Můžete úložiště procházet a zvolené soubory si prohlédnout či stáhnout.

Sdílení adresářů

Jeden adresář (či soubor) může být sdílen mezi více uživateli tohoto úložiště. Každý z uživatelů pak tento adresář vidí ve svém úložišti, jako kdyby byl jeho vlastní. Hodí se na různé hromadné práce na projektech apod.

Veřejné odkazy na soubory či adresáře

Můžete zveřejnit soubor či adresář. Získáte URL adresu, kterou můžete poslat komukoliv např. mailem a ten se pomocí této adresy dostane ke zveřejněným souborům. Vhodné např. pro posílání fotek.

Automatické nahrávání fotek z mobilu

Po vyfocení je fotka automaticky přenesena do cloudu. Více se dočtete v článku Jak archivovat fotky.

Prohlížení fotek – galerie

S fotkami umí webové i mobilní aplikace pracovat jinak, než s běžnými soubory. Nabízejí náhledy a galerie, takže se fotky v úložišti dají přímo prohlížet a není nutné soubory fotek stahovat ručně.

Podpora aplikací třetích stran

Většina úložišť nabízí tzv API rozhraní, tj. možnost pro programátory napojit další aplikace na Váš účet (samozřejmě jim to musíte povolit). Díky tomu mohou i různé další aplikace využívat a pracovat s Vašimi úložišti.

Konkrétní cloudové služby

Popis a porovnání nejčastěji používaných cloudových úložišť.

Google disk

Služba přímo od Googlu. Máte ji automaticky k dispozici se svým Google účtem, není potřeba žádná další registrace. Nabízí prostor zdarma o velikosti 12GB.

Mobilní aplikaci pravděpodobně máte od výrobce nainstalovanou, pokud ne, najdete ji zde:

Google Drive
Google Drive
Vývojář:
Cena: Zdarma

Odkaz na webový přístup najdete mezi Google službami, nebo na adrese drive.google.com . V levém menu této aplikace pak najdete odkaz Instalovat disk pro počítač, kterým nainstalujete synchronizační aplikaci do PC.

Dropbox

Jedna z prvních a nejrozšířenějších služeb. Službu Dropbox najdete na adrese www.dropbox.com , kde se můžete registrovat a vytvořit si účet. K němu dostanete zdarma 2GB prostoru. Dá se navýšit tím, že službu doporučíte svým známým, za každého dostanete navíc 0.5GB.

K některým zařízením dostanete při koupi zdarma navýšení prostoru v Dropboxu (např. k některým Samsungům až 50GB). Pozor, tento prostor je k dispozici jen po omezenou dobu, např. na 2 roky.

Mobilní aplikace bývá také často předinstalována od výrobce (zvlášť pokud nabízí navýšení prostoru), nebo ji najdete zde:

Dropbox: Cloud Storage Drive
Dropbox: Cloud Storage Drive
Vývojář:
Cena: Zdarma

K Dropboxu existuje také zajímavá mobilní aplikace Dropsync. Originální aplikace se chová standardně, tj. umí váš účet procházet, ale obsah do mobilu stahuje pouze na požádání. Dropsync se chová podobně jako aplikace v PC, tj. vybraný adresář (adresáře) synchronizuje s mobilem automaticky a data v nich tak máte k dispozici pořád. Více o Dropsyncu v samostatném článku.

Mega

Je nové úložiště, které má dvě hlavní výhody

  • Nabízí největší základní prostor zdarma – 50 GB.
  • Data šifruje – to znamená, že je má uložené v nečitelné podobě a teoreticky nehrozí jejich zneužití poskytovatelem. Není to ovšem tak černobílé, více např. v tomto článku. Pozor, šifrovacím klíčem je Vaše heslo, volte dobře a neztraťte ho – nejde později změnit.

Najdete ho na adrese https://mega.co.nz , kde se můžete registrovat a přistupovat do webové aplikace. Z ní si také stáhnete synchronizační aplikaci do PC.

Mobilní verze je k dispozici zde:

The app was not found in the store. 🙁

 

Share This