Widgety – nástroje na domovskou obrazovku

Widgety  jsou jednoduché aplikace, které můžete umístit přímo na domovskou obrazovku telefonu. Může se jednat např. o hodiny, výpis úkolů na dnešní den,  přehled počasí apod.

Každý telefon nebo tablet má od výrobce nainstalovanou domovskou obrazovku (plochu). Ta se skládá obvykle z několika stránek (obrazovek), na které můžete umísťovat své oblíbené aplikace a kromě toho také widgety (bohužel zatím neexistuje rozumný český překlad tohoto slova).

Widget je jednoduchá aplikace, která na domovské obrazovce obvykle zobrazuje nějaké informace (nové maily, schůzky na dnes, počasí,…), nebo umožňuje provést nějakou jednoduchou akci (zobrazí kontakt, zapne svítilnu, spustí hudbu,…). Domovská obrazovka s widgety může vypadat třeba takto:Widgety na pracovní ploše

Odkud se widgety berou

Widgety si stejně jako normální aplikace můžete nainstalovat z Obchodu Play. Často je widget součást(doplněk) nějaké aplikace (krom vlastní aplikace se Vám spolu s ní nainstaluje jeden nebo více widgetů). A nějaké widgety už určitě máte v systému předinstalované od výrobce telefonu.

Jak vložit widget na pracovní plochu

Instalované widgety si sami musíte umístit na domovskou obrazovku. Seznam dostupných widgetů najdete v seznamu aplikací, musíte se ale přepnout na záložku Nástroje. Zde již můžete listovat mezi dostupnými widgety.
Seznam dostupných widgetů

 

Na zvolený widget dlouze klikněte, přeskočí na pracovní plochu, kde můžete najít vhodné místo pro jeho umístění.

Velikost widgetu

Velikost domovské obrazovky definuje jakási mřížka (tabulka). Mřížka říká, kolik ikon aplikací umístíte vedle sebe a kolik pod sebe. Na telefonech má  obvykle velikost 4×4 (na tabletech bývá větší).

U widgetu se uvádí jeho velikost na této mřížce (viz předchozí obrázek, údaj pod názvem widgetu). Má-li widget velikost 4×1, znamená to, že zabere celý horní řádek. Widget velikosti 1×1 zabere pouze místo jedné ikonu.  Widget velikosti 4×4 zabere celou jednu stránku pracovní plochy. Abychom widget mohli na pracovní plochu umístit, musíme na ní připravit místo požadované velikosti.

Některé widgety mají proměnlivou velikost. Umístěte je na domovskou obrazovku, dlouze na ně klikněte a objeví se rámeček, pomocí kterého můžete velikost widgetu upravit.Pomocí oranžového rámečku můžete upravit velikost widgetu

Share This