Vodácká navigace a kilometráž

Vodácký průvodce, kilometráž a navigace po známých českých řekách. Zjistěte jak daleko je to k dalšímu jezu, zda je sjízdný a kudy ho přenášet.Vodácká navigace

Když jedete na vodu, je dobré k tomu mít kilometráž, tedy popis zvoleného úseku řeky. V ní zjistíte, kde jsou jezy, zda jsou sjízdné, kde se dá tábořit apod.

Doteď se to řešilo tak, že si člověk stáhl z webu a vytiskl kilometráže v historickém formátu (a s ne úplně aktuálními informacemi). Neorientovalo se v nich úplně snadno. Vypadalo to asi takto:

Stará papírová kilometráž

Aplikace Vodácká navigace a kilometráž nabízí hezčí, modernější a pohodlnější přístup. Zdarma si ji můžete naistalovat z Obchodu Play.

Canoeing navigation
Canoeing navigation
Vývojář:
Cena: Zdarma

 

V aplikaci jsou  zpracované  řeky Vltava, Sázava, Otava, Ohře, Lužnice (včetně Nové řeky), Nežárka a Berounka. Na každé řece jsou evidovány jezy, peřeje, tábořiště, občerstvení, zajímavosti, obce, mosty, přítoky, informace o dopravě, vodočty a další informace důležité pro vodáky.  Všechny body jsou přesně umístěny do mapy, většina má podrobnější informace a někdy je k dispozici i fotka.

Hlavní okno aplikace

Po spuštění se objeví základní obrazovka.

Kilometráž - základní zobrazení

 

Na ní vidíte seznam bodů na řece. Řeka teče od shora dolů, když tedy listujete dolů, díváte se na body dále po proudu. Řeku můžete změnit v levém vytahovacím menu.

Aplikace dobře pracuje se vzdálenostmi (častý dotaz na vodě – Kdy už tam budeme a jak je to ještě daleko). Jednak vidíte vzdálenost k následujícímu bodu (šedá šipka uprostřed) a jednak zelenou vzdálenost vpravo, jejíž význam můžete měnit tlačítkem v záhlaví. Možnosti jsou Od začátku úseku, Od konce úseku, Od ústí řeky a Od aktuální polohy na řece. Zdá se, že aplikace opravdu správně počítá vzdálenosti po ose řeky, nikoliv prostou vzdušná vzdálenost mezi body.

V záhlaví dále můžete nastavit, jaké body se zobrazují (tlačítko Zobrazit) a hlavně vybrat úsek řeky, který Vás zajímá (tlačítko Úsek).

GPS a zobrazení aktuální pozice

Velkým oranžovým tlačítkem vpravo dole je možné vypnout/zapnout sledování Vaší polohy na řece. V seznamu se potom objeví lodička na místě, kde zrovna jste. Jak jedete, lodička se posunuje a vzdálenosti se mění.

Zobrazení polohy v kilometráži

Zobrazení podrobností

Každý bod na řece můžete rozkliknout do detailu. Tam vidíte podrobnosti a fotku nebo náhled na satelitní mapě. Mezi body můžete listovat i v detailu, přetažením doprava nebo doleva se dostanete na předchozí/ následující bod.Kilometráž - detail jezu

 

Dobře jsou zpracované  jezy, krom popisu jezu se uvádí informace o sjíždění a přenášení. Velmi užitečné je schéma jezu (není bohužel u všech jezů) U tábořišť obvykle najdete odkazy na provozovatele, u zajímavostí jako hrady a zámky něco málo z historie a odkazy na wikipedii či webové stránky hradu.

Z detailu se dostanete na mapu (ikonou v liště, nebo kliknutím na obrázek). Tam kromě  vlastního bodu (třeba hrad) vidíte i místo na řece, kde je dobré zastavit, když se na hrad chcete jít podívat.

Opravy a přidávání fotek

Kilometráž má i komunitní charakter. Pokud najdete něco špatně, nebo chcete informace doplnit či přidat vlastní fotku, můžete to udělat pomocí oranžového tlačítko s tužkou a foťákem.

Posílání návrhů na aktualizace

 

Webová verze

K dispozici je také webová verze na adrese www.vodackanavigace.cz. Má podobné funkce jako mobilní verze, navíc je z ní možné také tisknout a vytištěnou brožuru vzít s sebou na vodu.

Share This