Téma – mapy, navigace, GPS

Díky velkému displeji a GPS modulu jsou chytré telefony ideální pro práci s mapami. K dispozici jsou aplikace pro turistiku, či  mohou sloužit jako plnohodnotné autonavigace. Se svým telefonem tak nikdy nezabloudíte.

V tomto tématu se budeme věnovat aplikacím pro práci s mapami. Není problém mít ve Vašem telefonu autonavigaci s mapami pro celou Evropu, a to i zdarma a v dobré kvalitě. K dispozici jsou také turistické aplikace s různými podkladovými mapami. Možností a aplikací je mnoho, postupně si je představíme.

U map budeme sledovat:

  • Zda fungují offline nebo potřebují připojení k internetu – když zabloudíte bez signálu v lese, oceníte, že je mapa offline. Mapové podklady ale zabírají zase místo ve vašem přístroji.
  • Zda jsou zdarma/nebo placené – důležitý parametr, není problém sehnat kvalitní placené autonavigace, ale i ty co jsou zadarmo vykonají dobrou službu.

Mapové aplikace využívají obvykle GPS a další služby pro zjišťování polohy. Určují tak, kde se právě nacházíte, mohou zaznamenávat Vaši trasu apod. O možnostech GPS a jeho nastavení se dočtete v článku GPS a služby pro zjišťování polohy.

Autonavigace

Autonavigace jako samostatná krabička již není potřeba. Telefon umístění do držáku na skle auta ji plně nahradí.Telefon jako navigace v držáku na předním skle auta

Aplikace pro auto-navigaci Vás spolehlivě dovede z místa kde jste na místo, kam se potřebujete dostat. Zobrazuje mapu, mluví na Vás, říká kdy odbočit, hlídá Vám povolené rychlosti, může upozorňovat na radary a nabízí spoustu vychytávek. Musí podporovat vyhledávání a plánování cesty.

Důležité je, jaké má autonavigace mapové podklady, co obsahují (je ČR, Evropa,..) jak jsou podrobné (tedy zda obsahují např. i čísla popisná) a jak jsou aktuální (silnice a značky se mění).

Doporučuji používat autonavigace, které fungují offline. Není vždy nutné mít stažené do telefonu mapy celého světa (zaberou Vám hodně místa v paměti), záleží ale na Vás, jak a kam cestujete. Obvykle mám nainstalovánu jen Českou republiku a při cestě do zahraničí nahrávám konkrétní další mapu.

Vyzkoušejte aplikaci POI pocket. Budete moci plánovat svoji cestu u velkého počítače a do navigace cílové místo pouze rychle přepošlete.

A ještě jedna dobrá rada. Naučte se svou navigaci používat. Pročtěte si manuál či nápovědu. V autě na cestě obvykle není nálada na to zkoumat, jak navigaci přemluvit k zobrazení trasy, vyhnutí se objížďce či změně cílového místa.

Aplikací pro autonavigaci je opravdu hodně, zde uvádíme jen pár příkladů. Některou z nich si nainstalujte a vyzkoušejte v praxi.

BE-ON-ROAD: zdarma, offlineBe-On-Road - náhled

Má oblíbená navigace, která je offline a úplně zdarma. Je založená na OpenStreetMaps (volné mapové podklady udržované komunitou uživatelů).  Dobře se ovládá, umí vše co je potřeba, pouze doporučuji si před cestou zkontrolovat navrženou trasu, občas vymyslí něco ne úplně optimálního (ale to platí pro většinu navigací). Zde je podrobná recenze.

Free GPS Navigation
Free GPS Navigation
Cena: Zdarma+

Aponia: placená, offline

Podobná navigace jako předchozí BOR, využívá ale profi placené mapové podklady (Navteq a CEDA). Obě navigace vyvíjí stejná společnost, vypadají a ovládají se podobně (dobře). Nabízí 30 dnů na vyzkoušení zdarma a v různých akcích se dají mapové podklady zakoupit docela levně.

GPS Navigation & Map by Aponia
GPS Navigation & Map by Aponia
Vývojář:
Cena: Zdarma

Sygic: placená, offlineNavigace Sygic

Asi jedna z nejlepších navigací (samozřejmě věc názoru). Navigace je placená, ale skoro pořád mají nějakou akci či slevu. Podklady pro celou Evropu se dají sehnat kolem 700 Kč, i z doživotní aktualizací. Nabízí 7 dnů zdarma na vyzkoušení.

Sygic GPS Navigation & Maps
Sygic GPS Navigation & Maps
Vývojář:
Cena: Zdarma

NACESTY:zdarma pro ČR a SR, offline

Offline auto navigace NACESTY, která nabízí kvalitní mapové podklady pro ČR a SR zcela zdarma. Nenajdete zde zatím žádné pokročilé funkce, ale pro běžné navigování funguje velmi dobře. Více se dozvíte v samostatném článku.

The app was not found in the store. 🙁

HERE: zdarma, online i offline

Původní mapy a navigace pro Nokii, nyní dostupné na Android i na webu www.here.com. V blízké době přineseme podrobnější recenzi.

HERE WeGo: Maps & Navigation
HERE WeGo: Maps & Navigation
Vývojář:
Cena: Zdarma

WAZE: zdarma, online

Navigace založená na komunitě. Mapové podklady se upřesňují podle toho, kde a jak uživatelé této navigace skutečně jezdí, jakou rychlostí, mohou hlásit nehody či policejní hlídky. Zajímavý koncept, ale před použitím doporučuji se s touto netypickou navigací podrobněji seznámit.

Waze Navigation & Live Traffic
Waze Navigation & Live Traffic
Vývojář:
Cena: Zdarma

 

Turistické mapy

Mapové aplikace vhodné pro turistiku, jízdu na kole, chození po městě apod. Jejich hlavním smyslem je nahradit papírovou mapu. Na rozdíl od ní umí důležitou věci, zobrazit Vaši polohu.

mapy.cz - základní obrazovkaTyto aplikace se primárně využívají k:

  • zjištění kde se právě nacházíte a co je ve Vašem okolí
  • plánování výletu,měření jeho vzdálenosti atd.

A mohou mít také spoustu pokročilých funkcí jako:

  • Záznam trasy – tracklog
  • Jednoduchá navigace
  • Zobrazení informací o různých bodech na mapě

Mapové aplikace se většinou posuzují podle kvality mapových podkladů, které dokáží nabídnout. Pěkné podrobné turistické mapy požadované lokality bývá problém sehnat, zvláště chceme – li je zdarma.

Mapy.cz: zdarma, offline

Velmi dobrá mapová aplikace od Seznamu vhodná pro turistiku a jízdu na kole. Základem jsou kvalitní a podrobné mapové podklady České a Slovenské republiky – stejné jako na portálu Mapy.cz a možnost jejich stažení a fungování offline. Více se o nich dozvíte v samostatném článku.

Mapy.cz: maps & navigation
Mapy.cz: maps & navigation
Vývojář:
Cena: Zdarma

Mapy Google: zdarma, offline částečně

Tuto aplikaci možná máte ve svém telefonu již od výrobce nainstalovanou. Základní mapová aplikace od Googlu, nabízí mapy celého světa (viz maps. google.cz) se spoustou zajímavých funkcí. Ideální na chození po městě, do přírody jejich mapy moc vhodné nejsou. Mají velmi dobré vyhledávání. A skvělá je funkce Street View, díky které se můžete na většinu míst přímo podívat.

Mapy fungují online, vybrané oblasti je ale možné si stáhnout i pro offline použití.

Google mapy fungují i jako docela dobrá auto-navigace. Vyžadují přitom ale připojení k internetu, i když datově to není příliš náročné.

Google Maps
Google Maps
Vývojář:
Cena: Zdarma

Locus: zdarma i placené, online i offline

Turistická navigace se spoustou funkcí a dostupných mapových podkladů. Online je většina map dostupná zdarma, za offline verze a za pokročilejší funkce aplikace si musíte zaplatit.

Locus Map 4 Outdoor Navigation
Locus Map 4 Outdoor Navigation
Vývojář:
Cena: Zdarma

Ostatní

Další zajímavé aplikace související s mapami a navigováním.

POI pocket

Díky této aplikace můžete pohodlně plánovat své cesty u počítače, na adrese www.poipocket.com. Aplikace slouží jako centrální sklad vašich uložených bodů (POI – point of interest). Tyto uložené body synchronizuje s mobilní verzí, ze které můžete POI snadno přeposlat do ostatních navigačních či mapových aplikací. Podrobnosti najdete v článku POI pocket.Jak funguje sdílení z mobilu

POI pocket
POI pocket
Vývojář:
Cena: Zdarma

Vodácká navigace a kilometráž

Aplikace Vodácká navigace a kilometráž je určena pro vodáky. Obsahuje průvodce a kilometráž pro známé české řeky. Díky GPS ukáže Vaši polohu na řece a vzdálenost do cíle či k následujícímu jezu. Více v samostatném článku.

Canoeing navigation
Canoeing navigation
Vývojář:
Cena: Zdarma

Geocaching

Geocaching je hra, ve které hledáte skryté poklady podle zeměpisných souřadnic. Můžete si s ní ozvláštnit procházku či výlet. Stačí Vám k tomu telefon s GPS a program C:geo. Více v samostatném článku.

Share This